26.10.2015 | 15:17

The contestants of the 16th 'Nutcracker' have been selected

16th International Television Contest for Young Musicians 'The Nutcracker' will be held from 30 November to 7 December, 2015. The selection jury has completed its work. The contestants are outlined in the list below with regard to the category:

PIANO
1. Maxim Lando, USA
2. Lin Harvey, Great Britain
3. Kutuzova Varvara, Moscow
4. Varlamov Nikolay, Moscow
5. Zhu Hanyuan, China
6. Wang Angel Stanislav, USA-Russia
7. Xia Duoduo, China
8. Wallner Carmen, Austria
9. Svidler Daniil, Saint-Petersburg
10. Khnykin Nikita, Norway
11. Bessonov Ivan, Saint-Petersburg
12. Gevorgian Eva, Moscow
13. Orlov Fedor, Orel
14. Denisov Alexander, Saint-Petersburg
15. Petrov Vitaly, Saint-Petersburg
16. Bogomilov Nikola, Bulgaria

STRINGED INSTRUMENTS
1. Szauer Bianka, harp, Hungary
2. Kollert Eduard, violin, Czechia
3. Zhu Leia, the violin, Great Britain
4. Manza Daria, violin, Krasnoyarsk
5. Kawai Eugene, violin, Japan
6. Okubo Luna, violin, Japan
7. Blyumin Matvey, violin, Sevastopol
8. Bessonov Daniil, violin, Saint-Petersburg
9. Ioanesyan Artyom, cello, Armenia
10. Nechiporenko Sophia, violin, Saint-Petersburg
11. Zakharov Arseniy, violin, Lobnya
12. Mingalev Arseniy, cello, Voronezh
13. Shekhtman Gleb, violin, Barnaul
14. Stupakov-Konev Afanasy, violin, Sergiev Posad
15. Arsenova Alexandra, harp, Moscow
16. Dzhaparidze Nikolay, violin, Georgia

WIND AND PERCUSSION INSTRUMENTS
1. Lukin Mikhail, percussion, Moscow
2. Vozhova Polina, percussion, Novosibirsk
3. Rauza Richard, percussion, Latvia
4. Volgin Gleb, trumpet, Moscow
5. Vereshchak Gleb, trumpet, Novoivanovskoye, the Moscow region
6. Kuznetsova Alexandra, oboe, Saint-Petersburg
7. Ryazantsev Andrei, clarinet, Moscow
8. Petukhov Mikhail, saxophone, Moscow
9. Morozova Sofya, flute, Yekaterinburg
10. Meldo Alexandra, flute, Saint-Petersburg
11. Kardonov Alexey, tenor, Zelenograd
12. Khvorostyanov Sergey, bassoon, Moscow
13. Muhammad Ariane, flute, Lipetsk
14. Pasechnik Sergey, saxophone, Moscow
15. Yakhnov Timofei, oboe, Saint-Petersburg
16. Serdyukov Daniil, clarinet, Moscow 

РУССКАЯ ВЕРСИЯ