19.10.2015 | 14:57

List of the received applications for 'The Nutcracker - 2015'

The submission for the 16th International Television Contest for Young Musicians 'The Nutcracker' is now closed. We publish the list of the received applications below.

1. Kawai Eugene (Japan, Tokyo) violin
2. Khnykin Nikita (Norway,Oslo) piano
3. Kollert Eduard (Czech Republic, Prague) violin
4. Lando Maxim (USA, Great Neck, NY) piano
5. Lin Harvey (UK, Windsor) piano
6. Lin Jingning (China, Xiamen) piano
7. Okubo Luna (Japan, Tokio) violin
8. Szauer Bianka (Hungary, Szeged) harp
9. Wallner Carmen (Austria, Vienna) piano
10. Xia Duoduo (China, Shanghai) piano
11. Yoshizuka Shiori (Japan, Sapporo) piano
12. Zhu Hanyuan (China, Ningbo) piano
13. ZengYue Fan (China, Shanghai) piano
14. Zhu Leia (UK, Newcastle) violin
15. Абрамова Валерия (Барнаул) скрипка
16. Аветисян Геворг (Братск) кларнет
17. Агаева Варвара (Москва) скрипка
18. Айдоган Селен (Турция) скрипка
19. Акопян Ксения (Белгород) фортепиано
20. Алексеев Арсений (Владимир) флейта
21. Алексеев Данила (Воронеж) скрипка
22. Андреев Никита (С.-Петербург) скрипка
23. Арсенова Александра (Москва арфа
24. Артемьев Леонид (Беларусь, Витебск) саксофон
25. Ахметжанова Амина (Казахстан, Астана) скрипка
26. Ахрименко Александра (Украина, Киев) арфа
27. Бабунов Андрей (Братск) скрипка
28. Бажутина Маргарита (Пермь) фортепиано
29. Бессонов Данила (С.-Петербург) скрипка
30. Бессонов Иван (С.-Петербург) фортепиано
31. Блинкова Екатерина (Беларусь, Минск) скрипка
32. Блюмин Матвей (Крым, Севастополь) скрипка
33. Богомаз Богдан (С.-Петербург) скрипка
34. Богомилов Никола (Болгария) фортепиано
35. Бондарь Артём (Мегион, ХМАО-Югра) кларнет
36. Бочарова Лия (Украина, ДНР, Донецк) скрипка
37. Варламов Андрей (Москва) гобой
38. Варламов Николай (Москва) фортепиано
39. Верещак Глеб (Новоивановское, МО) труба
40. Вожова Полина (Новосибирск) ударные
41. Волгин Глеб (Москва) труба
42. Воробьев Никита (Рязань) гобой
43. Волкоморова Анастасия (С.-Петербург) арфа
44. Вонг Энджел (Россия/США) фортепиано
45. Воронцов Никита (Донской, Тульская обл.) фортепиано
46. Воскресенская Лада (Орёл) флейта
47. Геворгян Ева (Москва) фортепиано
48. Горбунов Илья (Москва) фортепиано
49. Горячева Ангелина (Орехово-Зуево) фортепиано
50. Гостюжева Ольга (Канада, Maple) фортепиано
51. Гридневская Евгения (Челябинск) флейта
52. Грушко Анастасия (Украина, Харьков) фортепиано
53. Губалды Багир (С.-Петербург) фортепиано
54. Гулевских Алексей (Самара) фортепиано
55. Даньшина Анастасия (Карасук, Новосиб. обл.) труба
56. Деведжиев Антон (Екатеринбург) флейта
57. Дедик Александра (С.-Петербург) фортепиано
58. Денисов Александр (С.-Петербург) фортепиано
59. Джапаридзе Николай (Грузия, Тбилиси) скрипка
60. Дорофеев Александр (Москва) труба
61. Дроздова Дария (Набережное, Липецкая обл.) саксофон
62. Дисалиева Малика (Казахстан, Астана) скрипка
63. Дмитриева Мария (Озёрск Челябинской обл.) фортепиано
64. Евграфов Евгений (Москва) фортепиано
65. Егидес Екатерина (Москва) флейта
66. Емельянова Анастасия (Заклепье, Ленинградская обл.) скрипка
67. Ермолаев Вячеслав (Новосибирск) скрипка
68. Жердев-Дубровский Ярослав (Воронеж) скрипка
69. Жорабеккызы Ажар (Казахстан, Алматы) флейта
70. Жукова Анастасия (Калининград) скрипка
71. Захаров Арсений (Лобня, МО) скрипка
72. Заплатин Василий (Москва) виолончель
73. Звягинцева Злата (Барнаул) фортепиано
74. Иванова Анастасия (Ижевск) фортепиано
75. Ильин Леонид (Мытищи, МО) кларнет
76. Иоанесян Артём (Армения, Ереван) виолончель
77. Казанцева Стефания (Ростов-на-Дону) фагот
78. Кардонов Алексей (Зеленоград) тенор
79. Ким Диана (Казань) флейта
80. Косумбаев Жангир (Казахстан, Алматы) гобой
81. Косякова Александра (Воронеж) флейта
82. Климов Кирилл (Самара) фортепиано
83. Ковалева Семира (Украина, ДНР, Донецк) скрипка
84. Колесников Тимур (Воронеж) скрипка
85. Крестовский Серафим (Москва) кларнет
86. Кузнецов Иван (Москва) скрипка
87. Кузнецов Ярослав (Москва) флейта
88. Кузнецова Александра (С.-Петербург) гобой
89. Курочкина Мария (Москва) скрипка
90. Кутузова Варвара (Москва) фортепиано
91. Кухианидзе Мариам (Грузия, Тбилиси) фортепиано
92. Ланин Арсений (Нижний Новгород) фортепиано
93. Либина Мария (Калининград) скрипка
94. Лившиц Илья (Нижний Новгород) фортепиано
95. Лукин Михаил (Москва) ударные
96. Магакян Норайр (Армения, Ереван) скрипка
97. Манжос Елизавета (С.-Петербург) скрипка
98. Манза Дарья (Красноярск) скрипка
99. Марченко Илья (Барнаул) виолончель
100. Матвиенко София (Украина, Перещепино) флейта
101. Матинян Геворг (Армения, Ереван) фортепиано
102. Матюхин Андрей (Калуга) гобой
103. Межвинский Эммануэль (Германия, Гамбург) скрипка
104. Мелдо Александра (С.-Петербург) флейта
105. Мингалёв Арсений (Воронеж) виолончель
106. Мирошниченко Николай (Украина, Харьков) фортепиано
107. Мкртчян Диана (Москва) фортепиано
108. Молчан Елизавета (Волгодонск) фортепиано
109. Минеев Владислав (Москва) саксофон
110. Михайловский Игорь (Москва) флейта
111. Монастырский Павел (Карасук, Новосибирская обл.) валторна
112. Морозова Софья (Екатеринбург) флейта
113. Морозов Прохор (Курск) виолончель
114. Мохаммад Ариана (Липецк) флейта
115. Немцова Алиса (Калининград) скрипка
116. Невретдинов Ильяс (Москва) труба
117. Нечипоренко София (С.-Петербург) скрипка
118. Нигматуллина Софья (Чайковский) флейта
119. Олинбергер Виктор (Барнаул) ударные
120. Орлов Фёдор (Орёл) фортепиано
121. Панкова Анастасия (Казань) флейта
122. Пасечник Сергей (Москва) саксофон
123. Перевязкина Галина (С.-Петербург) флейта
124. Перепелица Илья (Казахстан) флейта
125. Петров Виталий (С.-Петербург) фортепиано
126. Петрова Варвара (Москва) гобой
127. Петухов Михаил (Москва) саксофон
128. Пирогов Марк (Москва) флейта-пик
129. Платонова Екатерина (Владивосток) саксофон
130. Подорожнова Дарья (Ростов-на-Дону) фортепиано
131. Постолаке Мария (Молдова) скрипка
132. Прядкин Владислав (Екатеринбург) флейта
133. Пугачева Маргарита (Одинцово, МО) скрипка
134. Рассказова Анастасия (Москва) саксофон
135. Рауза Рихард (Латвия) ударные
136. Руденко Филипп (Москва) фортепиано
137. Рязанцев Андрей (Москва) кларнет
138. Сабиров Тимур (Казань) саксофон
139. Савинкин Максим (Нижний Новгород) валторна
140. Сапегин Александр (С.-Петербург) фортепиано
141. Свидлер Даниил (С.-Петербург) фортепиано
142. Седых Дарья (Невинномысск) скрипка
143. Семёнов Михаил (Биробиджан) фортепиано
144. Сердюков Даниил (Москва) кларнет
145. Сконечна Дарья (Польша) виолончель
146. Ступаков-Конев Афанасий (Сергиев-Посад) скрипка
147. Соловьев Алексей (Москва) тенор
148. Степанова Надежда (Якутск) кларнет
149. Тадевосян Ани (Владикавказ) фортепиано
150. Тарасенко Полина (Украина) тромбон
151. Терещенко Иван (Королёв) скрипка
152. Токмаков Василий (Ялуторовск, Тюменская обл.) скрипка
153. Топильская Наталия (С.-Петербург) скрипка
154. Трифонов Данила (Литва) саксофон
155. Тулов Роман (Сызрань) флейта
156. Тулупов Дмитрий (Астрахань) скрипка
157. Турсуматов Давид (Узбекистан) саксофон
158. Федосеева Екатерина (С.-Петербург) фортепиано
159. Федюк Татьяна (С.-Петербург) скрипка
160. Фокин Григорий (Новосибирск) гобой
161. Хекоян Лиана (Казахстан) скрипка
162. Хвичия София (Эстония) фортепиано
163. Хворостьянов Дмитрий (Москва) фагот
164. Хоменко Степан (Калининград) скрипка
165. Шехтман Глеб (Барнаул) скрипка
166. Шинкарёв Иван (Нягань, ХМАО-Югра) саксофон
167. Щукина София (Украина, ДНР, Донецк) виолончель
168. Щулькина Анна (С.-Петербург) флейта
169. Юдина Алина (Красногорск, МО) скрипка
170. Ярыгина Александра (Энгельс) флейта
171. Яхнов Тимофей (С.-Петербург, Парголово) гобой, англ. рожок